Vishay/Siliconix SIHP24N65E-GE3
SIHP24N65E-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SIHP24N65E-GE3
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 24A TO220AB
Datasheet Download
SIHP24N65E-GE3.pdf
Availability of SIHP24N65E-GE3
QUANTITY
SIHP24N65E-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIHP24N65E-GE3
Internal Part NumberEIS-SIHP24N65E-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage MOSFET E Series and PFC Device Selection
PCN Assembly/OriginSIL-079-2014-Rev-0 26/Sep/2014
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C24A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs145 mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs122nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2740pF @ 100V
Power - Max250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIHP24N65E-GE3
Related LinksSIHP24N, SIHP24N65E-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIHP24N65E-GE3 Details Description
Related parts for SIHP24N65E-GE3
IC OPAMP INSTR 7MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
1.27 BTB HD SMT RA datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf