FFF SIP050-1X06-157BLF
SIP050-1X06-157BLF picture photo
Mfg. Part Number
SIP050-1X06-157BLF
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 6POS TIN
Datasheet Download
SIP050-1X06-157BLF.pdf
Availability of SIP050-1X06-157BLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIP050-1X06-157BLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP050-1X06-157BLF
Internal Part NumberEIS-SIP050-1X06-157BLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices/Sockets 04/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesSIP050-1x
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)6 (1 x 6)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.095" (2.41mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP050-1X06-157BLF
Related LinksSIP050-1X, SIP050-1X06-157BLF Datasheet, FFF Distributor
SIP050-1X06-157BLF Details Description
Related parts for SIP050-1X06-157BLF
RES ARRAY 13 RES 200 OHM 14SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 PHENOLIC 3/4" datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE BANTAM PHONE PLUGS 12" datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 6.96NS 132CSBGA datasheet.pdf
RES 96.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 1" 12.68" datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0011UF RADIAL datasheet.pdf