Artesyn Embedded Technologies SIP20C-05S1V5
SIP20C-05S1V5 picture photo
Mfg. Part Number
SIP20C-05S1V5
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC REG NON-ISOL 1.5V 20W
Datasheet Download
SIP20C-05S1V5.pdf
Availability of SIP20C-05S1V5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIP20C-05S1V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP20C-05S1V5
Internal Part NumberEIS-SIP20C-05S1V5
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIP20C
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series9W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.50" L x 0.23" W x 0.55" H (63.5mm x 5.8mm x 14.0mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max9W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP20C-05S1V5
Related LinksSIP20C, SIP20C-05S1V5 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
SIP20C-05S1V5 Details Description
Related parts for SIP20C-05S1V5
CONN EDGECARD 90POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
8 LINE TO 3 LINE ENCODER 16-DIP datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SEALED EFI ECU 60POS LEVER R datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
UTP STRIPPER/PUNCHDOWN TOOL datasheet.pdf
BCZ 3.81/02/180F SN OR BX datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf