Bel Fuse Inc. SIP301.5LTR
SIP301.5LTR picture photo
Mfg. Part Number
SIP301.5LTR
Brief Description
DC/DC CONVERT 1.5V 6A
Datasheet Download
SIP301.5LTR.pdf
Availability of SIP301.5LTR
QUANTITY
SIP301.5LTR Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP301.5LTR
Internal Part NumberEIS-SIP301.5LTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series9W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.50" L x 0.55" W x 0.25" H (63.5mm x 14.0mm x 6.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 65°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max9W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP301.5LTR
Related LinksSIP30, SIP301.5LTR Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SIP301.5LTR Details Description
Related parts for SIP301.5LTR
MULTI-PAIR 8COND 18AWG GRY 1000' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
FRAME ASSEMBLY FEMALE FOR 3MOD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.61A 152 MOHM TH datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf