| Internal Part Number | EIS-SIT1602AC-13-33E-33.333330G | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | SiT1602 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Type | MEMS (Silicon) | |
| Frequency | 33.33333MHz | |
| Function | Tri-State (Output Enable) | |
| Output | HCMOS, LVCMOS | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Current - Supply (Max) | 4.5mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 4mA | |