SiTIME SIT1602AC-22-33S-27.000000G
SIT1602AC-22-33S-27.000000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AC-22-33S-27.000000G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 27.000MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AC-22-33S-27.000000G.pdf
Availability of SIT1602AC-22-33S-27.000000G
QUANTITY
SIT1602AC-22-33S-27.000000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AC-22-33S-27.000000G
Internal Part NumberEIS-SIT1602AC-22-33S-27.000000G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency27MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AC-22-33S-27.000000G
Related LinksSIT1602AC-22-, SIT1602AC-22-33S-27.000000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AC-22-33S-27.000000G Details Description
Related parts for SIT1602AC-22-33S-27.000000G
LED SS QUAD GREEN DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
RING TERM NON INS 6AWG datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 1X2 1310NM datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK SAMPLE KIT datasheet.pdf
9POS F WATER RES R.A .188 datasheet.pdf