SiTIME SIT1602ACE7-33E
SIT1602ACE7-33E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACE7-33E
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V
Datasheet Download
SIT1602ACE7-33E.pdf
Availability of SIT1602ACE7-33E
QUANTITY
SIT1602ACE7-33E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACE7-33E
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACE7-33E
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACE7-33E
Related LinksSIT1602, SIT1602ACE7-33E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACE7-33E Details Description
Related parts for SIT1602ACE7-33E
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 0804 datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
RES 700 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3.05A 30 MOHM TH datasheet.pdf