SiTIME SIT1602ACF7-28S
SIT1602ACF7-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACF7-28S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602ACF7-28S.pdf
Availability of SIT1602ACF7-28S
QUANTITY
SIT1602ACF7-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACF7-28S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACF7-28S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACF7-28S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACF7-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACF7-28S Details Description
Related parts for SIT1602ACF7-28S
IC OPAMP GP 150KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2-6PF 100V SMD datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
BLACKFIN 533MHZ PRCRSR 2 PPI USB datasheet.pdf