SiTIME SIT1602ACL3-30S
SIT1602ACL3-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACL3-30S
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602ACL3-30S.pdf
Availability of SIT1602ACL3-30S
QUANTITY
SIT1602ACL3-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACL3-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACL3-30S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACL3-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACL3-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACL3-30S Details Description
Related parts for SIT1602ACL3-30S
RFID 30MM DISK TRANSP R/W 80BIT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 330MA 640 MOHM datasheet.pdf
IC TXRX V.35 SINGL SUPPLY 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CABLE 6COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
10+10 WAY MALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.25W SC88 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf