SiTIME SIT1602ACT1-30E
SIT1602ACT1-30E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACT1-30E
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602ACT1-30E.pdf
Availability of SIT1602ACT1-30E
QUANTITY
SIT1602ACT1-30E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACT1-30E
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACT1-30E
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACT1-30E
Related LinksSIT1602, SIT1602ACT1-30E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACT1-30E Details Description
Related parts for SIT1602ACT1-30E
ENHANCD SGL CELL LITH-ION 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 706K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO41 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
LED WARM WHT 3100K 3000MA datasheet.pdf