SiTIME SIT1602ACT2-33S
SIT1602ACT2-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACT2-33S
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V
Datasheet Download
SIT1602ACT2-33S.pdf
Availability of SIT1602ACT2-33S
QUANTITY
SIT1602ACT2-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACT2-33S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACT2-33S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACT2-33S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACT2-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACT2-33S Details Description
Related parts for SIT1602ACT2-33S
DISPLAY OLED 80X48 0.9" YELLOW datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 800V 500A datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 2A DO214AC datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 24AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf