SiTIME SIT1602ACT7-28S
SIT1602ACT7-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACT7-28S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602ACT7-28S.pdf
Availability of SIT1602ACT7-28S
QUANTITY
SIT1602ACT7-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACT7-28S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACT7-28S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)