SiTIME SIT1602AI-22-33E-27.000000G
SIT1602AI-22-33E-27.000000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AI-22-33E-27.000000G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 27.000MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AI-22-33E-27.000000G.pdf
Availability of SIT1602AI-22-33E-27.000000G
QUANTITY
SIT1602AI-22-33E-27.000000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AI-22-33E-27.000000G
Internal Part NumberEIS-SIT1602AI-22-33E-27.000000G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AI-22-33E-27.000000G
Related LinksSIT1602AI-22-, SIT1602AI-22-33E-27.000000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AI-22-33E-27.000000G Details Description
Related parts for SIT1602AI-22-33E-27.000000G
CONN FEMALE M12 3POS SOLDER STR datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MOUNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS W/SKT datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 18 OHM 14SOIC datasheet.pdf