SiTIME SIT1602AIB7-33S
SIT1602AIB7-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIB7-33S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V
Datasheet Download
SIT1602AIB7-33S.pdf
Availability of SIT1602AIB7-33S
QUANTITY
SIT1602AIB7-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIB7-33S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIB7-33S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIB7-33S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIB7-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIB7-33S Details Description
Related parts for SIT1602AIB7-33S
DIODE GEN PURP 50V 1A SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
GUARD 100W CLOSED-END W/REFLECT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 68 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf