SiTIME SIT1602AIE8-28E
SIT1602AIE8-28E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE8-28E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602AIE8-28E.pdf
Availability of SIT1602AIE8-28E
QUANTITY
SIT1602AIE8-28E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE8-28E
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE8-28E
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE8-28E
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE8-28E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE8-28E Details Description
Related parts for SIT1602AIE8-28E
IC REG CTRLR PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf