SiTIME SIT1602AIR8-30S
SIT1602AIR8-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIR8-30S
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602AIR8-30S.pdf
Availability of SIT1602AIR8-30S
QUANTITY
SIT1602AIR8-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIR8-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIR8-30S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIR8-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIR8-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIR8-30S Details Description
Related parts for SIT1602AIR8-30S
WRISTBAND ELASTIC ADJUSTABLE 4MM datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC 2416 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 2W datasheet.pdf