SiTIME SIT3807AC-C-28EG
SIT3807AC-C-28EG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-C-28EG
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-C-28EG.pdf
Availability of SIT3807AC-C-28EG
QUANTITY
SIT3807AC-C-28EG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-C-28EG
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-C-28EG
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-C-28EG
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-C-28EG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-C-28EG Details Description
Related parts for SIT3807AC-C-28EG
TAG MARKER SF3 YLW 12" 320/BX datasheet.pdf
IC DAC LP DUAL 16-BIT 32-LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 124MA 13.5 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
DIE PI TERMASHIELD .045-.065 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf