SiTIME SIT3807AC-C-28EM
SIT3807AC-C-28EM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-C-28EM
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-C-28EM.pdf
Availability of SIT3807AC-C-28EM
QUANTITY
SIT3807AC-C-28EM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-C-28EM
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-C-28EM
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-C-28EM
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-C-28EM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-C-28EM Details Description
Related parts for SIT3807AC-C-28EM
FIXED IND 680UH 370MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CONN PCB 34 POS .062" TIN datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 310MW SOD323F datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf