SiTIME SIT3807AI-G-18EG
SIT3807AI-G-18EG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AI-G-18EG
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT3807AI-G-18EG.pdf
Availability of SIT3807AI-G-18EG
QUANTITY
SIT3807AI-G-18EG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AI-G-18EG
Internal Part NumberEIS-SIT3807AI-G-18EG
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3807
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AI-G-18EG
Related LinksSIT3807A, SIT3807AI-G-18EG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AI-G-18EG Details Description
Related parts for SIT3807AI-G-18EG
IC DAC 10BIT QUAD PARALL 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf