SiTIME SIT3808AC-D-18NG
SIT3808AC-D-18NG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-D-18NG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-D-18NG.pdf
Availability of SIT3808AC-D-18NG
QUANTITY
SIT3808AC-D-18NG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-D-18NG
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-D-18NG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-D-18NG
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-D-18NG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-D-18NG Details Description
Related parts for SIT3808AC-D-18NG
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 8SIP datasheet.pdf
IDC CABLE - APR30B/AE30M/APR30B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FOMM50 LEAD 1.8 MZ MTRJ/SC DPX datasheet.pdf
MIDPIECE FOR FFA.00. datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
IC CTLR TOUCH 8CH PROX 20QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 470 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf