SiTIME SIT3808AC-D-18NX
SIT3808AC-D-18NX picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-D-18NX
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-D-18NX.pdf
Availability of SIT3808AC-D-18NX
QUANTITY
SIT3808AC-D-18NX Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-D-18NX
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-D-18NX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-D-18NX
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-D-18NX Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-D-18NX Details Description
Related parts for SIT3808AC-D-18NX
RES SMD 698K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMB datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
7MM YELLOW PMI 12V W LEADS datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 SKT PLUG datasheet.pdf
60V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf