SiTIME SIT3808AI-C-18NY
SIT3808AI-C-18NY picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AI-C-18NY
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AI-C-18NY.pdf
Availability of SIT3808AI-C-18NY
QUANTITY
SIT3808AI-C-18NY Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AI-C-18NY
Internal Part NumberEIS-SIT3808AI-C-18NY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AI-C-18NY
Related LinksSIT3808A, SIT3808AI-C-18NY Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AI-C-18NY Details Description
Related parts for SIT3808AI-C-18NY
FIXED IND 470UH 43MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PIN 22-26AWG 15GOLD CRIMP datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR26S/AE26G/HSR26S datasheet.pdf
104LF 10.8MM RT ANG PIN 4/5 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT VOUT 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf