SiTIME SIT3809AC-G-18SX
SIT3809AC-G-18SX picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-G-18SX
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-G-18SX.pdf
Availability of SIT3809AC-G-18SX
QUANTITY
SIT3809AC-G-18SX Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-G-18SX
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-G-18SX
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-G-18SX
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-G-18SX Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-G-18SX Details Description
Related parts for SIT3809AC-G-18SX
CONN TERM BLOCK 5MM TOP 10POS datasheet.pdf
FEED-THRU TERM BLOCK 24-10 AWG datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
MINI D RIBBON 50 CONTACT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 7PPM datasheet.pdf