SiTIME SIT3809AC-G-28NX
SIT3809AC-G-28NX picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-G-28NX
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-G-28NX.pdf
Availability of SIT3809AC-G-28NX
QUANTITY
SIT3809AC-G-28NX Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-G-28NX
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-G-28NX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-G-28NX
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-G-28NX Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-G-28NX Details Description
Related parts for SIT3809AC-G-28NX
RES SMD 442 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
EVALUATION KIT MT9M114 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V U2J 1210 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf