SiTIME SIT8008ACA1-28E
SIT8008ACA1-28E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACA1-28E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008ACA1-28E.pdf
Availability of SIT8008ACA1-28E
QUANTITY
SIT8008ACA1-28E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACA1-28E
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACA1-28E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACA1-28E
Related LinksSIT8008, SIT8008ACA1-28E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACA1-28E Details Description
Related parts for SIT8008ACA1-28E
CONN HEADER VERT 16POS .100 15AU datasheet.pdf
CONN 2MM HM HDR 175POS STR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 2-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 156MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN FRONT PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
030 UNIV I/O 30DP SLOT datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 230uA, Parallel Interface Dual Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf