SiTIME SIT8008ACA2-18E
SIT8008ACA2-18E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACA2-18E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V
Datasheet Download
SIT8008ACA2-18E.pdf
Availability of SIT8008ACA2-18E
QUANTITY
SIT8008ACA2-18E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACA2-18E
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACA2-18E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)3.8mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACA2-18E
Related LinksSIT8008, SIT8008ACA2-18E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACA2-18E Details Description
Related parts for SIT8008ACA2-18E
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 7.09" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 DIE CAST datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 19V SNT-4A datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X21" A CRS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
5P VAL-U-LOK TPA 22-18 AWG datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BUSS MED. VOLTAGE FUSE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf