SiTIME SIT8008ACB7-18E
SIT8008ACB7-18E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACB7-18E
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V
Datasheet Download
SIT8008ACB7-18E.pdf
Availability of SIT8008ACB7-18E
QUANTITY
SIT8008ACB7-18E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACB7-18E
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACB7-18E
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)3.8mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACB7-18E
Related LinksSIT8008, SIT8008ACB7-18E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACB7-18E Details Description
Related parts for SIT8008ACB7-18E
CONN HEADER 27POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
MODULE PIP .7-3.6V 30A T/H 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 10' OPEN END datasheet.pdf
FEED-THRO MOD TERM BLOCK GRAY datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 650MA 190 MOHM datasheet.pdf