SiTIME SIT8008ACR7-33S
SIT8008ACR7-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACR7-33S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V
Datasheet Download
SIT8008ACR7-33S.pdf
Availability of SIT8008ACR7-33S
QUANTITY
SIT8008ACR7-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACR7-33S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACR7-33S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACR7-33S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACR7-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACR7-33S Details Description
Related parts for SIT8008ACR7-33S
CAP TANT 6.8UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V Y5V 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT HV-190 R/A SGL 22POS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VAC TERM datasheet.pdf