SiTIME SIT8103AC-23-18E-80.00000X
SIT8103AC-23-18E-80.00000X picture photo
Mfg. Part Number
SIT8103AC-23-18E-80.00000X
Brief Description
OSC MEMS 80.000MHZ SMD
Datasheet Download
SIT8103AC-23-18E-80.00000X.pdf
Availability of SIT8103AC-23-18E-80.00000X
QUANTITY
SIT8103AC-23-18E-80.00000X Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8103AC-23-18E-80.00000X
Internal Part NumberEIS-SIT8103AC-23-18E-80.00000X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT8103
PackagingBulk
TypeMEMS (Silicon)
Frequency80MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)0.8µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8103AC-23-18E-80.00000X
Related LinksSIT8103AC-23-, SIT8103AC-23-18E-80.00000X Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8103AC-23-18E-80.00000X Details Description
Related parts for SIT8103AC-23-18E-80.00000X
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .5W 100MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 150M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A 5DFN datasheet.pdf
KJB 29C 29#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf