SiTIME SIT8209AC-G2-18E-156.250000X
SIT8209AC-G2-18E-156.250000X picture photo
Mfg. Part Number
SIT8209AC-G2-18E-156.250000X
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 156.25MHZ SMD
Datasheet Download
SIT8209AC-G2-18E-156.250000X.pdf
Availability of SIT8209AC-G2-18E-156.250000X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIT8209AC-G2-18E-156.250000X Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8209AC-G2-18E-156.250000X
Internal Part NumberEIS-SIT8209AC-G2-18E-156.250000X
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT8209
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)33mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8209AC-G2-18E-156.250000X
Related LinksSIT8209AC-G2-1, SIT8209AC-G2-18E-156.250000X Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8209AC-G2-18E-156.250000X Details Description
Related parts for SIT8209AC-G2-18E-156.250000X
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CABLE APPLE NETWORK MDIN3 10M datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 6MIN 28-TSOP datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.88V SOT23 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 15.75"LX15.75"W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 34.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf