SiTIME SIT8918AA-12-18E-26.000000G
SIT8918AA-12-18E-26.000000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT8918AA-12-18E-26.000000G
Brief Description
OSC MEMS 26.000MHZ SMD
Datasheet Download
SIT8918AA-12-18E-26.000000G.pdf
Availability of SIT8918AA-12-18E-26.000000G
QUANTITY
SIT8918AA-12-18E-26.000000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8918AA-12-18E-26.000000G
Internal Part NumberEIS-SIT8918AA-12-18E-26.000000G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT8918
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency26MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)3.8mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8918AA-12-18E-26.000000G
Related LinksSIT8918AA-12-, SIT8918AA-12-18E-26.000000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8918AA-12-18E-26.000000G Details Description
Related parts for SIT8918AA-12-18E-26.000000G
RES SMD 102K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 240MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 10-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 88POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CLASS I DESKTOP 12V 30W datasheet.pdf