SiTIME SIT9001AC-1-18E2
SIT9001AC-1-18E2 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-1-18E2
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9001AC-1-18E2.pdf
Availability of SIT9001AC-1-18E2
QUANTITY
SIT9001AC-1-18E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-1-18E2
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-1-18E2
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±0.50%, Center Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-1-18E2
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-1-18E2 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-1-18E2 Details Description
Related parts for SIT9001AC-1-18E2
IDC CABLE - MKC10A/MC10F/MKC10A datasheet.pdf
IC COMP R-RINOUT SINGLE 8-MSOP datasheet.pdf
IC TXRX SGL RS232 3-5.5V 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 20POS DL GOLD datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ANTENNA RF 1/4 WAVE 3DBI 4" datasheet.pdf