SiTIME SIT9001AC-2-25E4
SIT9001AC-2-25E4 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-2-25E4
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V
Datasheet Download
SIT9001AC-2-25E4.pdf
Availability of SIT9001AC-2-25E4
QUANTITY
SIT9001AC-2-25E4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-2-25E4
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-2-25E4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9001
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-2.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-2-25E4
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-2-25E4 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-2-25E4 Details Description
Related parts for SIT9001AC-2-25E4
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
TRANSF HDSL 135:40.2 2.92MH SMT datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ACCELEROMETER X-AXIS 100G 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 0.5NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
DIE SPACER (.187) SET datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf