SiTIME SIT9002AC-48N18SK
SIT9002AC-48N18SK picture photo
Mfg. Part Number
SIT9002AC-48N18SK
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG
Datasheet Download
SIT9002AC-48N18SK.pdf
Availability of SIT9002AC-48N18SK
QUANTITY
SIT9002AC-48N18SK Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9002AC-48N18SK
Internal Part NumberEIS-SIT9002AC-48N18SK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9002
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputHCSL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±2.00%, Center Spread
Current - Supply (Max)80mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9002AC-48N18SK
Related LinksSIT9002A, SIT9002AC-48N18SK Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9002AC-48N18SK Details Description
Related parts for SIT9002AC-48N18SK
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 2B 20MA datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208PQFP datasheet.pdf
12/60 GEAR ARCJ-2C datasheet.pdf
CABLE 2COND 30AWG MULTIPLE 100' datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position Gold Through Hole datasheet.pdf