SiTIME SIT9003AC-2-18SQ
SIT9003AC-2-18SQ picture photo
Mfg. Part Number
SIT9003AC-2-18SQ
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9003AC-2-18SQ.pdf
Availability of SIT9003AC-2-18SQ
QUANTITY
SIT9003AC-2-18SQ Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9003AC-2-18SQ
Internal Part NumberEIS-SIT9003AC-2-18SQ
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9003
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-1.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)3.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)0.8µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9003AC-2-18SQ
Related LinksSIT9003A, SIT9003AC-2-18SQ Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9003AC-2-18SQ Details Description
Related parts for SIT9003AC-2-18SQ
RES 2.74K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 125MSPS DUAL 40QFN datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM W/LENS .180A datasheet.pdf
A5 1.5KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
TV 4C 4#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
AB 48C 48#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Precision 20 MHz CMOS Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifiers IC datasheet.pdf