SiTIME SIT9003AC-8-28DB
SIT9003AC-8-28DB picture photo
Mfg. Part Number
SIT9003AC-8-28DB
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT9003AC-8-28DB.pdf
Availability of SIT9003AC-8-28DB
QUANTITY
SIT9003AC-8-28DB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9003AC-8-28DB
Internal Part NumberEIS-SIT9003AC-8-28DB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9003
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±0.25%, Center Spread
Current - Supply (Max)4.1mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.2µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9003AC-8-28DB
Related LinksSIT9003A, SIT9003AC-8-28DB Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9003AC-8-28DB Details Description
Related parts for SIT9003AC-8-28DB
IC DAC 12BIT V-OUT SC70-6 datasheet.pdf
MULTIPLEXER 8INPUT 3ST 16DIP datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 800W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 303 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf