Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-10-13P(014)
SJT00RT-10-13P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-10-13P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-10-13P(014).pdf
Availability of SJT00RT-10-13P(014)
QUANTITY
SJT00RT-10-13P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-10-13P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-10-13P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-10-13P(014)
Related LinksSJT00RT-1, SJT00RT-10-13P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-10-13P(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-10-13P(014)
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP MICA 5000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
POT SLIDE 1K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf