Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-12-4PA(014)
SJT00RT-12-4PA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-12-4PA(014)
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-12-4PA(014).pdf
Availability of SJT00RT-12-4PA(014)
QUANTITY
SJT00RT-12-4PA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-12-4PA(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-12-4PA(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert12-4
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-12-4PA(014)
Related LinksSJT00RT-1, SJT00RT-12-4PA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-12-4PA(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-12-4PA(014)
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC VREF GEN 10CH TFT-LCD 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.00068UF 5% 1250VDC AX datasheet.pdf