Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-12-98S
SJT00RT-12-98S picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-12-98S
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
SJT00RT-12-98S.pdf
Availability of SJT00RT-12-98S
QUANTITY
SJT00RT-12-98S Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-12-98S
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-12-98S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-98
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-12-98S
Related LinksSJT00RT, SJT00RT-12-98S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-12-98S Details Description
Related parts for SJT00RT-12-98S
Connector Header 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.67A 11 MOHM TH datasheet.pdf
TAPE PTFE SILICONE ADHESIVE 1" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf