Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-14-35PA
SJT00RT-14-35PA picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-14-35PA
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-14-35PA.pdf
Availability of SJT00RT-14-35PA
QUANTITY
SJT00RT-14-35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-14-35PA
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-14-35PA
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-14-35PA
Related LinksSJT00RT, SJT00RT-14-35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-14-35PA Details Description
Related parts for SJT00RT-14-35PA
LED 7-SEG DISP CC ORN RHDP .4" datasheet.pdf
IC DEL LN 256TAP 127.5NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 14POS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
EJECTOR MINI LOCATOR datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf