Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-16-99PA(014)
SJT00RT-16-99PA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-16-99PA(014)
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-16-99PA(014).pdf
Availability of SJT00RT-16-99PA(014)
QUANTITY
SJT00RT-16-99PA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-16-99PA(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-16-99PA(014)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-99
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-16-99PA(014)
Related LinksSJT00RT-16, SJT00RT-16-99PA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-16-99PA(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-16-99PA(014)
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1000V 15A BU-5S datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 80VQFP datasheet.pdf
I2 DIE FOR 19031-0041 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 290MA 560 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 85V 900A 2220 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 0.6A SYNC datasheet.pdf