Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-18-11P(014)
SJT00RT-18-11P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-18-11P(014)
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-18-11P(014).pdf
Availability of SJT00RT-18-11P(014)
QUANTITY
SJT00RT-18-11P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-18-11P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-18-11P(014)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-18-11P(014)
Related LinksSJT00RT-1, SJT00RT-18-11P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-18-11P(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-18-11P(014)
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8-SO datasheet.pdf
SLEEVE EXPAND BLK 0.13"(3.2MM) datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN FMALE FRONT PNL MT 5POS .5M datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 10A TO-3PN datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 2.33A 66 MOHM datasheet.pdf