Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-20-16P(014)
SJT00RT-20-16P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-20-16P(014)
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-20-16P(014).pdf
Availability of SJT00RT-20-16P(014)
QUANTITY
SJT00RT-20-16P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-20-16P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-20-16P(014)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-20-16P(014)
Related LinksSJT00RT-2, SJT00RT-20-16P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-20-16P(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-20-16P(014)
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT BNC CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.0V 4-USP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf