Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-24-61SC(014)
SJT00RT-24-61SC(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-24-61SC(014)
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
SJT00RT-24-61SC(014).pdf
Availability of SJT00RT-24-61SC(014)
QUANTITY
SJT00RT-24-61SC(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-24-61SC(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-24-61SC(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-24-61SC(014)
Related LinksSJT00RT-24, SJT00RT-24-61SC(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-24-61SC(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-24-61SC(014)
IC TRANSCEIVER 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
IC 8-BIT D/A CONV 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
22MM BLUE 12V SCREW BLOCK datasheet.pdf
CONN DECOUPLING datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 5V datasheet.pdf
DITTO GENDERLESS WTW HSG 4 POS datasheet.pdf