Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-14-19PA
SJT06RT-14-19PA picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-14-19PA
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-14-19PA.pdf
Availability of SJT06RT-14-19PA
QUANTITY
SJT06RT-14-19PA Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-14-19PA
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-14-19PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-14-19PA
Related LinksSJT06RT, SJT06RT-14-19PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-14-19PA Details Description
Related parts for SJT06RT-14-19PA
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123FL datasheet.pdf
PROGRAMMER USB FIELD OSC datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.7K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/8 NPT 5V 12" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
RES 11 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf