Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-16-26S(014)
SJT06RT-16-26S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-16-26S(014)
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-16-26S(014).pdf
Availability of SJT06RT-16-26S(014)
QUANTITY
SJT06RT-16-26S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-16-26S(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-16-26S(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-16-26S(014)
Related LinksSJT06RT-1, SJT06RT-16-26S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-16-26S(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-16-26S(014)
SOCKET SCREW-IN W/STUD&NUT BLACK datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.50V SC70-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 30K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 51MA 16.8 OHM TH datasheet.pdf
IC DGTL AUD PWM PROC 8CH 56HTSSO datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 245 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf