Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-16-35P(014)
SJT06RT-16-35P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-16-35P(014)
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-16-35P(014).pdf
Availability of SJT06RT-16-35P(014)
QUANTITY
SJT06RT-16-35P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-16-35P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-16-35P(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-16-35P(014)
Related LinksSJT06RT-1, SJT06RT-16-35P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-16-35P(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-16-35P(014)
CONN FFC FPC VERT 25POS 1MM PCB datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ SC70-5 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 280MA 2.8 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 51 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 10MHZ datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
SHIELDED RA RECEPTACLE 36 POS,15 datasheet.pdf