Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-20-35SA(014)
SJT06RT-20-35SA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-20-35SA(014)
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-20-35SA(014).pdf
Availability of SJT06RT-20-35SA(014)
QUANTITY
SJT06RT-20-35SA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-20-35SA(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-20-35SA(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert20-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-20-35SA(014)
Related LinksSJT06RT-20, SJT06RT-20-35SA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-20-35SA(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-20-35SA(014)
IC BUFFER 1.8V 25BIT SOT536 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 32CHAN SER 56-TQFN datasheet.pdf
040 MLC-2 PLUG HSG ASSY 20P datasheet.pdf
SSR 90A BURST FIRE CONTROL 7V datasheet.pdf
GASKET RED ALUBOS 1600 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 150MW 0503 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf