Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-24-4S(014)
SJT06RT-24-4S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-24-4S(014)
Brief Description
CONN PLUG 56POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-24-4S(014).pdf
Availability of SJT06RT-24-4S(014)
QUANTITY
SJT06RT-24-4S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-24-4S(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-24-4S(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions56
Shell Size - Insert24-4
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-24-4S(014)
Related LinksSJT06RT-2, SJT06RT-24-4S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-24-4S(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-24-4S(014)
CONN HEADER 8POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220-2 datasheet.pdf
EVAL BOARD AFE FOR LOW PWR RF datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY 240 V datasheet.pdf
HEXASHIELD TERMINATION datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN PLUG datasheet.pdf
10-Bit, 170/200 MSPS 3.3 V A/D Converter IC datasheet.pdf