Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-20-39S(014)
SJT07RT-20-39S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-20-39S(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
SJT07RT-20-39S(014).pdf
Availability of SJT07RT-20-39S(014)
QUANTITY
SJT07RT-20-39S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-20-39S(014)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-20-39S(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-20-39S(014)
Related LinksSJT07RT-2, SJT07RT-20-39S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-20-39S(014) Details Description
Related parts for SJT07RT-20-39S(014)
RES SMD 3K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
IC FPGA 138 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 50V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf